
Bosonoga Księżniczka. Evelyn Durieux.
Nie jest to dzieło porywające, ani światowej klasy best-seller, ale być może warto po tą książkę sięgnąć jeżeli wybieramy się do Republiki Środkowoafrykańskiej albo interesuje nas życie prywatne Jeana-Bedela Bokassy i jego syna. Bo właśnie o tym jest ta opowieść. Dziewiętnastoletnia Francuzka, Evelyn Durieux, wychodzi za mąż za Georgesa Bokassę – syna cesarza tego przedziwnego, biednego afrykańskiego kraju. Syn dyktatora, w wielu aspektach przypomina swojego despotycznego ojca, co niedługo po ślubie, zamienia życie młodej Evelyn w koszmar. Gdy pojawiają się na świecie ich dzieci, młoda Francuzka nie myśli już o niczym innym jak tylko o ucieczce i rozwodzie. Ostatecznie, po dziesięciu latach udaje się jej to osiągnąć. Książka ukazuje sylwektę psychopatycznego, niezrównoważonego cesarza żyjącego w niewyobrażalnym luksusie na tle zrujnowanego kraju. Cytaty:
„Jean-Bedel Bokassa miał – poza kobietami – również inne pasje. Wśród nich na pierwszym miejscu niewątpliwie należy wymienić upodobanie do wojskowych orderów, które dumnie nosił przy każdej nadarzającej się okazji. Oprócz tego uwielbiał robić zdjęcia; posiadał nieprawdopodobną liczbę aparatów fotograficznych najwyższej klasy. Swoją broń – strzelby i pistolety – traktował zwykle lepiej niż ludzi; troszczył się o nią niemal z czułością. Kochał najstarsze roczniki whisky Chivas i z wielkim upodobaniem oglądał filmy pornograficzne”.
„Kiedy (Bokassa – przypis autora) dowiedział się o oddziałach kobiecych swego `brata` Kadafiego, uparł się, że musi mieć u siebie w kraju to samo. Znalazł nawet metodę na `zwerbowanie` kobiet – każdą prostytutkę w Bangi, którą złapano na gorącym uczynku, przymusowo wcielano do wojska”.