Surinam

Surinam to niewielki kraj w Ameryce Południowej zamieszkany przez niecałe pół miliona ludzi. Panowanie holenderskie rozpoczęło się w 1667 kiedy to Brytyjczycy odstąpili Surinam Holendrom. W 1814 roku kraj ten uzyskał status kolonii jako Gujana Holenderska, a w 1975 uzyskał pełną niepodległość. Większość ludności dzisiejszego Surinamu to Hindusi i Metysi. Oficjalny język to holenderski.

Notatka z trasy (sierpień 2006)

Do Surinamu tanio i łatwo dostać się nie da. Z Europy lata KLM i Suriname Airways prosto z Amsterdamu do Paramaribo, ale to droga opcja. Nam udało się dostać z Trynidadu. Linie narodowe tego kraju, BWEE, oferują kilka razy w tygodniu przelot z Port of Spain do Surinamu. Dodatkowo trzeba uzyskać wizę. W Europie najszybciej chyba uda się to w Ambasadzie Surinamu w Amsterdamie. My dostajemy wizę w ten sam dzień w Port of Spain.

Godziny odlotu samolotu linii Bwee są dość niefortunne i lądujemy w Surnamie w środku nocy. Lotnisko w Paramaribo oddalone jest od centrum o jakieś 50km. Mamy plan czekania do rana, ale jakoś dajemy się namówić taksówkarzowi i jedziemy do hostelu Albergo Alberga. To ten na zdjęciu powyżej. Bardzo miłe miejsce w kolonialnym budynku w centrum miasta.

W ogóle to całe centrum Paramaribo robi na nas miłe wrażenie. Większość budynków to drewniane kolonialne domki ciągnące się wzdłuż ulic. Niektóre są w trochę zaniedbanym stanie.