Gwatemala

Niesamowite ruiny Majów, trzydzieści wulkanów, dziesiątki jaskiń, wspaniałe miejsca do nurkowania, górskich wędrówek oraz spływów pontonowych to tylko niektóre z atrakcji przyciągających coraz większe rzesze turystów do Gwatemali. Na szczęście są to wciąż relatywnie niewielkie liczby. Nieliczne biura turystyczne (przynajmniej w Polsce) oferują wyjazdy do Gwatemali po przystępnych cenach. To już niestety tylko kwestia czasu, kiedy tysiące amerykańskich i europejskich turystów z kieszeniami wypełnionymi pieniędzmi „zaleją” i nieodwracalnie zmienią ten piękny i osobliwy kraj.

Antigua – Flores – Tikal – Gwatemala City

Notatka z trasy (Listopad 2001)

Dzisiaj będąc w Gwatemali możemy obserwować przebieg procesu pokojowego i coś w rodzaju powolnego powrotu do normalności. Całkiem niedawno, bo w 1996 roku w kraju zakończyła się 36-letnia wojna domowa, która pochłonęła około 200 tysięcy ofiar, miliony ludzi zostawiła bez dachu nad głową oraz tysiące ludzi zaginęło bez śladu.

Gwatemalczycy muszą sobie jednak jakoś radzić z ciężarem historii i błędami własnych polityków. Starają się zapomnieć o krzywdach i cieszyć się życiem.