
Ekwatoria. Patrick Deville.
(Gabon, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Angola, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Algieria, Tanzania)
Tematem przewodnim książki pana Deville`a jest przeniesienie zwłok Pierre`a Savorgnana de Brazza z Algieru do Brazzaville. To dość kontrowersyjne wydarzenie stanowi tło dla ukazania wielu miejsc Afryki Środkowej do których trafia autor podążając śladami wielkiego odkrywcy i podróżnika – Brazzy. Przy okazji tej podróży dowiemy się kim był Stanley, Tippu Tip, Emin Pasza, Schweitzer, Joseph Conrad czy Agostinho Neto. Przeczytamy także o mniej znanych wydarzeniach jak zamach stanu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej czy przewrocie ugandyjskiego marszałka polnego Johna Okello na Zanzibarze. Cytaty:
„A kiedy w 1904 roku w wielkim londyńskim domu wybije dla Stanleya ostatnia godzina, ten spędzi ją na wózku inwalidzkim z rattanu, z pledem na kolanach, spoglądając na miedziany przedmiot stojący na półce w bibliotece – sekstant Livingstone`a odnaleziony w jego manatkach po śmierci.”
„Libreville: odpowiednik angielskiego Freetown, miasto ludzi wolnych, miasto, gdzie niewolnictwo jest zakazane. Nazwę, którą dziś nosi stolica Gabonu, nadano po raz pierwszy `osadzie gościnnej` lub `osadzie wolności`, tu bowiem sprowadzono czterdziestu sześciu Kongijczyków i Kongijek uwolnionych z przewożącego niewolników statku `Elizia` przez załogę fregaty `Penelope` w roku 1849.”
„Niebawem odbywa się zorganizowana przez Bismarcka konferencja w Berlinie, w której jako eksperci uczestniczą Balley i Stanley: nad kompletną wreszcie mapą Afryki pochylają Niemcy i Prusy, Austro-Węgry, Belgia, Dania, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Portugalia, Rosja, Szwecja, Norwegia i Turcja. W akcie końcowym podpisanym 26 lutego 85 roku mocarstwa kolonialne dzielą między sobą poćwiartowany kontynent.”
„I kiedy mówiłem im, że Biali pochodzą z kraju, w którym niczego nie brakuje, nie umieli pojąć, dlaczego wyjechaliśmy.” (Savorgnan de Brazza)
„Kto z czterdziestką na karku nie jest mizantropem, ten nigdy nie kochał ludzi.” (Chamfort)
„Niemcy nigdy nie zdołają połączyć terytorium Kamerunu nad Atlantykiem z Tanganiką nad Oceanem Indyjskim: na drodze stoi Francja, która kontroluje rzekę Ubangi. Portugalczykom nie uda się połączyć terytorium Mozambiku nad Oceanem Indyjskim z Angolą nad Atlantykiem: na drodze stoi Anglia, która kontroluje Zambezi.”
„W roku 1990 w Kinszasie, odpowiadając na apel związku niepełnosprawnych, około tysiąca kalek otoczyło koszary, w których rezydował wtedy marszałek-prezydent Mobutu. Obiecano im zniżkę na przeprawę statkiem pomiędzy obiema stolicami, a także zmniejszenie opłat celnych. Najście intruzów musiało być dla marszałka-prezydenta szokiem, gdyż natychmiast przeprowadził się na jedną z wysp na Kongu.”
„The weak have problems; the strong have solutions.”
„Jest jakaś mądrość w uprawianiu swojego ogrodu. I porządkowaniu swojej biblioteki.”
„25 kwietnia 1964 roku Tanganika i Zanzibar postanawiają się połączyć. Ze zbitki dwóch nazw powstaje neologizm i nowe państwo – Tanzania.”