![Haram Halal. Piotr Ibrahim Kalwas. Haram Halal. Piotr Ibrahim Kalwas.](https://kolumb.pl/wp-content/uploads/2018/05/Haram-Halal.-Piotr-Ibrahim-Kalwas.-250.jpg)
Egipt: Haram Halal. Piotr Ibrahim Kalwas.
Nie wiedziałem czego spodziewać się po pierwszej mojej książce Piotra Ibrahima Kalwasa, scenarzysty „Świata według Kiepskich”. Teraz już wiem i zamawiam jego następną powieść dotyczącą Erytrei. Tymczasem „Egipt: Haram Halal” to wnikliwie i bardzo interesująco przedstawiony wizerunek Egiptu i Egipcjan z wszystkimi ich wadami, z których autor trochę się naśmiewa. Jednak naśmiewa się z szacunkiem, krytykując bezsens, zacofanie i brak logiki w codziennym działaniu spowodowany nie tyle średniowiecznymi zasadami islamu, ale jeszcze starszą tradycją egipską. Dowiemy się dlaczego blisko 90% dziewczynek jest obrzezanych, dlaczego w Egipcie trudno być samotnym i dlaczego ludzie w Aleksandrii przechodzą przez ruchliwą promenadę nadmorską i wpadają pod pędzące auta zamiast bezpiecznie przedostać się przejściem podziemnym. Przeniesiemy się na ruchliwe i pełne życia (i smrodu w trakcie Święta Ofiarowania) aleksandryjskie uliczki, gdzie można w małej kafejce usiąść i kontemplować zmieniające się otoczenie jednego z piękniejszych i ciekawszych miast Afryki Północnej. To dobra książka. Cytaty:
„Kiedyś jeden szajch powiedział mi jakie wersety z Koranu są na biegunkę, a jakie na zaparcie”.
„(Szajch Asad al-Islam) Ostatnio, kiedy przyszła do niego grupa studentów, powiedział im, żeby wracali do domów, bo zamyka meczet, bowiem Bóg właśnie umarł”.
„Kara śmierci za ateizm i apostazję obowiązuje w ośmiu krajach na świecie. Wszystkie są muzułmańskie: Afganistan, Arabia Saudyjska, Iran, Malediwy, Mauretania, Pakistan, Sudan i Brunei”.
„Zapytałem go (Gamala – salafitę) o prawa mniejszości seksualnych, czy raczy im również je przyznać. Spojrzał na mnie uważniej i zapytał, czy mam żonę. Twierdząca odpowiedź wyraźnie go uspokoiła, po czym oświadczył enigmatycznie, że dla mniejszości seksualnych `jest miejsce w przyszłym świecie`”.