30 kwietnia – 3 maja 2004
Nysa – Berlin: samochodem (400km), w Berlinie zostawiamy samochody na parkingu. Cena krytego parkingu na jedno auto – 70Euro za 4 doby lub 60Euro za parking bez dachu.
Berlin (lotnisko Schoenefeld) – Londyn (lotnisko Luton): samolotem liniami EasyJet, www.easyjet.com, bilet powrotny z opłatami 53Euro kupiony 3 miesiące przed wylotem.
London Luton – London Victoria Coach Station: autobusem GreenLine, 8 funtów w obie strony, promocja dla klientów EasyJet przy zakupie biletu przez internet.
Inne tanie linie lotnicze obsługujące trasę Polska – Londyn:
www.skyeurope.com
www.wizzair.com
www.ryanair.com – loty rozpoczynają się pod koniec marca 2005; chyba najtańsza opcja, za bilet w jedną stronę na trasie Wrocław – Londyn zapłacimy 18 Euro.
Do Londynu można wybrać się jeszcze autobusem, mimo, że to trochę męczący sposób i wcale nie tańszy od samolotu. Za bilet w dwie strony trzeba zapłacić koło 400zł. Wiele firm sprzedaje bilety autobusowe do Londynu – np. Orbis.
Walutą jest funt brytyjski (Ł w tekście); kurs sprzedaży z dnia 04.12.2004 w banku ING to 6,15PLN za 1GBP
Jak przed każdym zagranicznym wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie. W przypadku Wielkiej Brytanii obywatele polscy mają szczęście. Przysługuje nam bezpłatna opieka medyczna wynikająca z zawartych umów międzynarodowych.
Nie zachęcałbym jednak do rezygnacji z ubezpieczenia w ogóle. Najtaniej skorzystać z ubezpieczenia, które dodawane jest do kart typu Euro26 lub ISIC. Często banki oferujące karty kredytowe dodają do nich ubezpieczenie w bardzo korzystnej cenie.
Warto ubezpieczyć jeszcze bagaż. Kradzieże zdarzają się wszędzie, a ubezpieczenie pozwoli nam w miarę bezpiecznie spać.
W Londynie mamy do wyboru kilka możliwości przemieszczania się. Jeżeli chodzi o te najtańsze to mówimy o: metrze (underground), autobusach (buses) i pociągach (trains).
Londyn podzielony jest na 6 stref. Najbardziej oddalone dzielnice od centrum leżą w strefie 6.
Ceny biletów na metro to 2,8Ł funta za przejazd; podobnie jak przy autobusach można kupić Travelcard na cały dzień lub weekend.
Ceny biletów autobusowych to 1Ł za przejazd; istnieje możliwość wykupienia tzw. biletu całodniowego (Travelcard) za 2,5Ł, co pozwala jeździć nam do woli przez cały dzień.
Ceny biletów na pociągi uzależnione są od odległości. Przykładowo przejazd ze strefy 4 do centrum kosztował 2,8Ł.
Istnieje możliwość wykupienia biletu całodniowego, weekendowego i tygodniowego na wszystkie wspomniane środki komunikacji łącznie. Całodniowy bilet pozwala nam na swobodne przemieszczanie się po całym Londynie.
Dokładne i aktualne informacje na temat wszystkich środków komunikacji w mieście wraz z mapami przystanków w Londynie można znaleźć na stronach:
www.londontransport.co.uk
www.tfl.gov.uk
Generalnie najtaniej jest nocować w hostelach, których w Londynie jest bardzo dużo. Są tańsze niż hotele, a standard jest zadowalający jak na nasze, polskie przyzwyczajenia.
Polecamy Astor Leinster Inn – Hostel usytuowany w centrum Londynu, kilka ulic na północ od Hyde Parku. Noclegi rezerwowane przez internet na stronie www.londonhostels.com
Cena 10 funtów od osoby za noc. Śniadanie wliczone w cenę. W hostelu: bar, sejf, kawiarenka internetowa, kilka minut od metra i przystanku autobusowego.
Najlepiej wcześniej, kilka tygodni przed wyjazdem zarezerwować sobie nocleg przez Internet. Potrzebna jest karta kredytowa. Oto kilka stron internetowych przez które można rezerwować noclegi:
www.generatorhostels.com
www.hostellondon.com
www.hostelbokers.com