Liban

W 2007 roku byliśmy na Bliskim Wschodzie odwiedzając Syrię i Jordanię. Na wizytę w Libanie zabrakło jednak czasu. Na początku sierpnia, w trakcie tegorocznych wakacji, nadarzyła się okazja i poleciałem z Arturem do Turcji, aby przez Syrię wjechać od północy do tego małego ale bardzo ciekawego kraju.

W Libanie spędziliśmy niecały tydzień odwiedzając Trypoli, Dolinę Bekaa, słynny Baalbek oraz zatłoczoną stolicę kraju – Beirut. Przyzwyczajenie się do obecnych wszędzie uzbrojonych po zęby żółnierzy zajęło nam trochę czasu, ale ostatecznie Liban okazał się być bardzo przyjaznym i łatwym do podróżowania krajem.

Liban to bardzo zróżnicowany wyznaniowo kraj. Stanowiska państwowe i rządowe obsadzane są według klucza wyznaniowego: prezydent – chrześcijanin maronita, premier – muzułmanin sunnita, przewodniczący parlamentu – muzułmanin szyita. Istnieje równy podział tek ministerialnych, wyższych stanowisk w administracji państwowej oraz miejsc w parlamencie między przedstawicieli ludności muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podroze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *