Belize

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie pytanie: Jak wygląda jedyny środkowoamerykański kraj, gdzie mówi się po angielsku? Musiałem w końcu polecieć do Belize, żeby zobaczyć, żeby dotknąć, żeby pogadać z tubylcami, żeby zajrzeć do rzadko odwiedzanych ruin Majów. Polecieliśmy do Cancun, bo tak najtaniej, a stamtąd już tylko kilka godzin drogi do granicy. Spójrzcie jak wygląda ten mały kraj, któremu Baron Bliss przekazał ogromny majątek.

Drugi tydzień, który mogliśmy spędzić z Szymkiem na jukatańskim półwyspie poświęciliśmy na odwiedzenie nieznanych jeszcze przeze mnie miejsc na terenie Meksyku. Yaxchilan, Bonampak i inne miasta majów znalazły się na naszym szlaku. Dotarliśmy także do San Cristobal de las Casas w stanie Chiapas.

W Belize planowałem zobaczyć trzy miejsca: Lamanai – miasto Majów położone nad rzeką New River, wyspy Ambergris Caye wraz z Caye Caulker na rafie koralowej oraz rezerwat przyrody Cockscomb Basin. Bardzo chciałem podejrzeć także życie belizyjskich mennonitów, protestantów o korzeniach holenderskich mówiących ciekawą odmianą niemieckiego.
Wylatując z Polski najlepiej chyba skierować się do Cancun w Meksyku i stamtąd autobusem z przesiadką w Chetumal dostać się do pierwszego miasta po stronie belizyjskiej – Orange Walk.
Do 1973 roku kraj ten nosił nazwę Honduras Brytyjski i był pod panowaniem Anglików. Z tego też powodu dzisiaj urzędowym językiem jest angielski. Nie oznacza to jednak, że osoby znające brytyjską lub amerykańską odmianę tego języka będą mieli łatwość w porozumiewaniu się. Belizyjczycy używają mieszanki angielskiego z kreolskim co w praktyce bardzo utrudnia komunikację. Wiele osób mówi po hiszpańsku i jest to zrozumiała dla Europejczyków wersja tego języka.
Pełną niepodległość Belize uzyskało w 1981 roku i weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Dzisiaj kraj ten zamieszkany jest przez niecałe 300 tysięcy ludzi, głównie murzynów, mulatów i metysów, którzy stanowią 75% społeczeństwa. Jedną dziesiąta stanowią Indianie, potomkowie Majów, a Garifuna stanowią około 8% populacji.
Belize jest stosunkowo biednym państwem. Większość autobusów komunikacji międzymiastowej to zdezelowane i obdrapane amerykańskie „school busy”
Płynąc w górę rzeki New River można spotkać ciekawskie mały, które nie pogardzą żadnym jedzeniem.
Ważne miasto Majów Lamanai zamieszkane było do XVII wieku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podroze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *